A Debreceni Egyetem a megújult magyar felsőoktatás legnagyobb zászlóshajója – jelentette ki Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karának csütörtöki diplomaosztó ünnepi tanácsülésén, melyen csaknem hetvenen vették át oklevelüket a Főépület Díszudvarán.
A Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karának (DE FOK) fogorvosdoktor-avató tanácsülésén 30 magyar és 36 külföldi állampolgárságú jelöltet avattak fogorvosdoktorrá – írja a hirek.unideb.hu.
Ez az épület, amiben Önöket most doktorrá avatjuk, az a magyar történelem második legnagyobb állami beruházásának eredményeként jött létre, az első a Parlament volt. Amikor az első diplomákat átadták ebben az épületben, akkor volt ott a kultuszminiszter, Klebelsberg Kuno, most itt van Hankó Balázs miniszter. Ha visszatekintenek hallgatói éveikre, akkor emlékezzenek erre a napra és arra, hogy Önök ehhez az ötszáz éves egyetemhez tartoznak, ami ma nemcsak az ország legnagyobb egyeteme, hanem a nemzetközi rangsorokban a legjobb 2 százalékban van
– hangsúlyozta köszöntő beszédében Szilvássy Zoltánrektor a Díszudvaron tartott csütörtöki ünnepségen.
A rendezvényen Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter is felhívta a végzős hallgatók figyelmét arra, hogy a világ 600 legjobb egyetemének egyikén szereztek diplomát. Hozzátette: a magyar felsőoktatás megújulása révén ma már 12 magyar egyetem van a világ legjobb 5 százalékában és immár harmadik éve több mint 120 ezren jelentkeznek a magyar felsőoktatásba.
A tárcavezető kifejtette: a magyar nemzet számára fontos orvos-egészségtudományi és műszaki-informatikai területen több mint 20 ezerrel több diák tanul, a nemzetközi tudományos publikációk száma az elmúlt 3 évben 50 százalékkal nőtt, valamint több mint 60 százalékkal több ipari-innovációs együttműködési megállapodást kötöttek.
Kiemelte, a magyar felsőoktatás megújulásának a legnagyobb zászlóshajója a Debreceni Egyetem, hiszen maga a modell is ennek az intézménynek a működése alapján épült ki. A Debreceni Egyetem az elmúlt években 400 helyet lépett előre a nemzetközi rangsorokban, fokozta orvos-egészségtudományi képzését és a legnagyobb nemzetközi hallgatói bázissal rendelkezik. A hazai egyetemek versenyképességét a nemezközi erőtérben mi sem mutatja jobban, mint az, hogy a Pannónia Programnak köszönhetően pusztán a Debreceni Egyetemről az elmúlt hónapokban több mint 660-an vettek részt a világ vezető egyetemeinek nemzetközi programjaiban. Illetve olyan együttműködései vannak a Debreceni Egyetemnek, amelyek az Egyesült Államoktól egészen Dél-Koreáig alakítanak ki vezető kutatási kapcsolatot.
Bágyi Kinga Ágnes, a FOK dékánja köszöntőjében elmondta: a Fogorvostudományi Kar az egyetem egyik legfiatalabb, mégis lendületesen fejlődő, mára nemzetközileg is elismert egysége. Az itt folyó oktatás magas szintű elméleti képzést ötvöz gyakorlatorientált, klinikai felkészítéssel, modern eszközparkkal és világszínvonalú infrastruktúrával – mindezt egy olyan oktatói közösség biztosítja, amely tudásában elhivatott, kutatásaiban naprakész, és emberi minőségében is példamutató – fogalmazott.
Tanúi lehettünk elkötelezettségüknek, szorgalmuknak és fejlődésüknek. A fogorvosi hivatás különleges: egyesíti a tudomány precizitását, a kézügyesség mesterségét, és az empátia, türelem és bizalom légkörét. Önök e kihívások közepette is helytálltak. Kezelték a világjárvány okozta rendkívüli helyzetet, a távoktatás új formáit, és megtapasztalták a klinikai munka felelősségét is
– mondta Bágyi Kinga Ágnes dékán, majd hozzátette, hogy a hivatás, amit választottak a fogorvosdoktorok, nem áll meg a diplomával. Ez egy életre szóló tanulás, folyamatos fejlődés és egy soha meg nem szűnő emberi küldetés. A Debreceni Egyetem azonban a szakmai tudás mellett tartással, etikai iránytűvel és azzal a lelki erővel is felvértezte őket, amely valódi gyógyítóvá tesz egy fogorvost.
A végzetteket, eskütételük után Szilvássy Zoltán rektor avatta fogorvosdoktorrá, majd intézményi, kari és hallgatói kitüntetéseket adtak át. A Debreceni Egyetem Rektorának Elismerő Oklevele kitüntetést Cserés Zsófia, az intézmény Tehetségtanácsának Elismerő Oklevelét pedig Bakos Júlia, Gyulai Vivien és Miklósi Anna vehette át.