Szúnyogirtás

Nemzeti park is szót emelt a szúnyoggyérítéshez használt idegméreg ellen – Debrecenben is ezt szórják

Helyi hírek

“A kémiai szúnyogirtás többet árt, mint használ” – mutat rá Facebook-bejegyzésében a Balaton-felvidéki Nemzeti Park. Az intézmény a Pécsi Tudományegyetem kutatását veszi alapul, amely a Debrecenben is használt Deltametrin hatását vizsgálta.

A kutatás összegzésében kiemelik, a Deltametrin egy szintetikus piretroid rovarölő szer, amely rendkívül káros hatással van nemcsak a szúnyogokra, hanem más rovarokra is, például a lepkékre és bogarakra. Bár nem minden esetben okoz azonnali halált, tartósan csökkentheti ezeknek a rovaroknak az életképességét.

A Deltametrin idegméreg, amely hatással van többek között a mézelő méhek idegrendszerére is. Ez befolyásolhatja a méhek táncos viselkedését és a memóriával kapcsolatos tulajdonságaikat.

Ez történik, ha idegméreggel próbálnak szúnyogot irtani:

Kémiai szúnyogirtás Debrecenben
Szívszorító: ízeltlábúak tömegét pusztította el a debreceni “szúnyoggyérítés”, kivéve a szúnyogokat

A piretroidok lipidoldékonyak, így könnyedén bejutnak a szervezetbe a bőrön, az emésztőrendszeren és a légutakon keresztül is. Ezáltal komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek.

A kutatások azt mutatják, hogy számos vízben a halak számának csökkenése is összefüggésben állhat a piretroidok fokozott alkalmazásával, különösen mivel ezek az anyagok toxikusak a vízi szervezetekre nézve.

Gyermekek és várandós nők fokozott veszélyben

A gyermekek és a terhes nők esetében a piretroidok különösen veszélyesek lehetnek, mivel fejlődő szervezetük érzékenyebb a toxikus anyagokra. A Deltametrin neurotoxikus hatása különösen aggasztó ezekben az életszakaszokban.

Kutatások szerint a gyermekkori piretroid-expozíció növelheti az ADHD (figyelemhiányos-hiperaktivitás zavar) kialakulásának kockázatát is.

A piretroidok belélegezve, elfogyasztva, illetve közvetlen érintkezés útján is bekerülhetnek a szervezetbe, így a lakosság közvetlen kitettsége sem kizárt.