Gundel-Takács Gábor interjú

Gundel Takács Gábor: “A református hit számomra út a Jóisten felé” – interjú

Helyi hírek

Gundel Takács Gábor, Magyarország egyik legnépszerűbb tévés műsorvezetője is részt vett szombaton Debrecenben a Református Egységnapon. A Debreceni Nap arra volt kíváncsi, hogy mit jelent ma Gundi számára reformátusnak lenni.

Gundel Takács Gábor szerint a kérdés nem az, hogy nehéz-e reformátusnak lenni, hanem az, hogy az ember mennyire tudja megfogalmazni, hol tart a saját hitéletében.

“Reformátusnak lenni számomra alapvetően egy út a Jóisten felé, és csak másodsorban egyházi kérdés”

fogalmazott. Mint mondta, az egyháznak most vannak dilemmái, útkeresése és belső feszültségei, de úgy véli, a válságok mindig fejlődést hoznak. A kérdés az, miként tudja az egyház kezelni ezeket a kihívásokat.

Gundel Takács Gábor kiemelte, hogy a református gondolkodásmód számára inkább mentalitás, mint identitás: egyfajta útkeresés és közelítés Istenhez.

“Hiszem, hogy kérdéseket kell feltenni. A hit kérdésfeltevés nélkül fanatizmushoz vezethet, az pedig stagnálás. A keresés, az értelemkeresés visz közelebb Istenhez”

– mondta.

A műsorvezető szerint fontos, hogy az ember újra és újra értelmezze a hitet és az igét, hiszen ahogy változunk, úgy változik a megértésünk is.

“Lehet, hogy egy igei szakaszt öt éve még máshogy értettem, mint most. Én is változtam, más az élethelyzetem, más rétegeit tudom most felfedezni” – mondta.

Beszélt az öt szóláról is – sola gratia, sola fide, solus Christus, sola scriptura, soli Deo gloria –, vagyis arról, hogy a hívő közvetlen kapcsolatban lehet Istennel.

“Persze vannak lelkészek, gyülekezetek, akik segítenek, de számomra az Istennel való személyes kapcsolat a legfontosabb”

– hangsúlyozta.

Arra a kérdésre, milyen lenne számára az ideális református egyház, Gundel Takács Gábor úgy válaszolt: fontos lenne, hogy a zsinat és a hívek között kisebb legyen a távolság, és több párbeszédre lenne szükség.

“Vannak megbeszélendő dolgaink, és ezt most egy kicsit hiányolom. De büszkén vállalom, hogy református vagyok” – mondta, hozzátéve, hogy ezt szolgálatként éli meg, és hisz abban, hogy a nehéz időszak után az egyház erősebben, bölcsebben tud majd továbbhaladni.