Alákérdezős interjút készített a DTV Pósán László fideszes országgyűlési képviselővel, hátha akad még olyan debreceni, akihez nem jutott el a kormány üzenete. Mert a politikus lényegében a már jól ismert paneleket ismételgette.
Szemét ukránok+a belga főváros
Pósán László szerint a kormányzati narratíva által háborúellenesnenk nevezett 2025-ös költségvetés fő célja, hogy a Magyarországon megtermelt pénz itthon maradjon, nehogy Ukrajnáé legyen, és tönkremenjen az országunk.
A családtámogatásokra szánt 4800 milliárd forint és a rezsivédelemre elkülönített 800 milliárd forint jelentős összegek, amelyek fedezetét az elmúlt évek gazdaságpolitikája teremti meg – hangsúlyozta Pósán. Hozzátette: a szerinte “nemzeti” kormány által az elmúlt 10-15 évben végrehajtott gazdaságfejlesztési intézkedések mostanra kezdenek beérni. A GDP minden egy százalékpontos növekedése mintegy 300 milliárd forint többletet jelent a büdzsében. Ez teszi lehetővé, hogy a pénz a magyar társadalmi rétegeket szolgálja – és ne egy háborús konfliktus folytatásához járuljon hozzá.
A gyászos gazdasági adatokról természetesen hallgatott a képviselő.
Pósán emlékeztetett arra is, hogy Brüsszelben erőteljesen szorgalmazzák Ukrajna támogatását, és olyan uniós költségvetési átrendezést, amely a tagállami befizetéseket Kijev irányába terelné. Ezzel szemben a magyar kormány azt szeretné, hogy „minden forint itthon találjon célt”, és ne a háború finanszírozására menjen el. Ez a költségvetés ennek szellemében készült, és nem Brüsszel igényeihez, hanem a magyar emberek szükségleteihez igazodik.
A képviselő kitért Debrecen fejlődésére is. Mint mondta, nemcsak a BMW nagyberuházására kell gondolni, hanem a már megtelepedett cégek tevékenységére is, amelyek hatása már most is érzékelhető. A város iparűzési adóbevétele például 2014-hez képest megduplázódott, a vállalkozások száma pedig négyszeresére nőtt. Ez nemcsak Debrecenre igaz, hanem a környező térségekre is: Nyíregyháza, Miskolc, Szeged és más vidéki központok is jelentős fejlődésen mentek keresztül.
Eeevették a 13. havi nyukdílyat 🙁
A költségvetéssel kapcsolatban Dobrev Klára, a DK politikusa fogalmazott meg kritikát, kérdéseket téve fel arról, hogy jövőre mennyibe kerül majd a rezsi, az élelmiszer vagy a gyógyszer. Pósán erre úgy reagált, hogy Dobrev Klárának rövid az emlékezete: a Gyurcsány–Bajnai-kormányok idején nem volt “rezsicsökkentés” (ó, egek… – a szerk), a 13. havi nyugdíjat elvették (amit a Medgyessy-kormány vezetett be, majd Bajnai függesztett fel, de gyurcsány-bajnaizni mégiscsak kifizetődőbb még, mint simán bajnaizni. Végül az Orbán-kormány több mint 10 évig hallgatott az ügyről, és csak a 2022-es választás előtt vezette vissza – a szerk.), munkahelyek szűntek meg, emberek egzisztenciája omlott össze. Hozzátette: a jelenlegi költségvetést az Állami Számvevőszék és a Költségvetési Tanács is megalapozottnak ítélte – ezek véleményére jobban ad, mint a Demokratikus Koalíció politikusainak kritikáira.
A digitális térre is kitért az országgyűlési képviselő, amikor a Fidesz–KDNP új online kampánykezdeményezéséről, a Harcosok Klubjáról beszélt. Véleménye szerint a hírközlés mára teljesen átalakult: a hírek szalagcímekre redukálódtak, az információk ellenőrizhetetlen mennyiségben és gyorsasággal áramlanak. A „fake news” fogalma nem véletlenül vált közismertté. A Harcosok Klubja célja, hogy erősítse a kormányzati álláspontot az online térben, és megpróbálja visszaszorítani az álhírek terjedését.
Az új online kezdeményezésre válaszul Magyar Péter, a Tisza Párt politikusa Békések Ligáját hirdette meg, hangsúlyozva, hogy az emberek békét és valódi nemzeti összefogást szeretnének. Pósán szerint azonban ez csupán jól hangzó jelszó, amelynek hívei nem mindig békések: példaként említette, hogy a minap pillangókéssel fenyegették meg (egy facebookos kommentben – a szerk.) Szentkirályi Alexandrát.
Már a postában sem bíznak a debreceni fideszesek
A kormány által meghirdetett VOKS 2025 konzultáció is szóba került. Pósán szerint már sokan visszaküldték a szavazólapokat, de aggasztó jelenség, hogy több helyen kilopják a borítékokat a postaládákból, ami általános bizalmatlansághoz vezet. Emiatt sokan személyesen viszik be a Fidesz-irodákba a válaszaikat. Ez is azt jelzi, hogy komoly kérdésről van szó: az emberek véleményét kérik ki arról, hogy Magyarország saját jövőjét építse-e, vagy más államok helyett vállaljon felelősséget és anyagi terhet.
Az interjú végén szó esett a “közélet átláthatóságáról” szóló törvényről is, amely számos tüntetést váltott ki Budapesten, és napirendre került az Európai Parlamentben is. Pósán szerint nem meglepő, hogy a zöldek, szocialisták és Manfred Weber is támadják a magyar szabályozást. A képviselő példaként említette a CEU-ügyet, amikor Magyarország a bajor szabályozást vette át, mégis bírálták. Szerinte ez kettős mérce, amely azt mutatja, hogy Brüsszel nem tudja elfogadni, ha egy ország – mint Magyarország – nem követi a “falkát”, akik “ugatják együtt a holdat”, vagyis az európai föderalizmus és Ukrajna feltétel nélküli támogatásának irányvonalát követik.
Pósán László végül hangsúlyozta: a költségvetés célja egy erős, szuverén, jól működő Magyarország megteremtése. Ehhez szerinte világos politikai irányvonalra és a társadalom aktív támogatására van szükség – nem pedig külső nyomásra és megosztó vitákra.
Beszólni (vagy ízlés szerint fényesre nyalni) itt nem tudsz Pósánnak, mert a DTV videói alatt letiltották a kommentelést: