Zsugyó Virág, az Amnesty International debreceni munkatársa

Emberi jogokról Debrecenben: interjú Zsugyó Virággal, az Amnesty International helyi munkatársával

Helyi hírek

Zsugyó Virággal, az Amnesty International debreceni munkatársával beszélgettünk arról, hogyan van jelen a nemzetközi emberi jogi szervezet a városban, és milyen célok vezérlik munkájukat.

Működik az Amnesty International Debrecenben?

Igen, működik. Én 2023 májusában kezdtem Debrecenben dolgozni, de korábban is jelen voltunk a városban, más formában. Volt például egy egyetemisták által önszerveződő csoport, amit Freedom Clubnak hívtunk.

Mi a céljuk itt, a városban?

Az Amnesty International Magyarország egy civil jogvédő egyesület, amely része egy nemzetközi emberi jogi mozgalomnak. Számunkra nagyon fontos prioritás, hogy ne csak Budapesten, hanem vidéken is jelen legyünk. Debrecenben is szeretnénk kialakítani egy olyan közösséget, amely kiáll az emberi jogok mellett – különösen azokban a témákban, amelyekkel mi is foglalkozunk.

Melyek ezek a témák?

Kiemelten foglalkozunk a nemek közötti egyenlőséggel – különösen azzal, hogy a nők is ugyanolyan megbecsülést kapjanak, és ugyanannyit keressenek, mint a férfiak. Törekszünk a bérszakadék felszámolására. Emellett dolgozunk a bíróságok függetlenségéért, valamint az LMBTQ közösség jogainak védelméért is.

Ha már a bíróságokat említette – látogatják-e a fogvatartottakat a börtönökben?

A fogvatartottakat 2017 óta, ha jól tudom, civil szervezetek nem monitorozhatják a büntetés-végrehajtási intézményeket. Korábban ezt a munkát a Magyar Helsinki Bizottság végezte, de az Amnesty International nem folytat ilyen jellegű tevékenységet.

Miért szervezték meg a mai workshopot?

A mai napon egy olyan workshopot tartunk, aminek a címe: A kreatív ellenállás eszközei. Ezzel szeretnénk minél több embernek olyan eszközöket bemutatni, amelyekkel békésen és hatékonyan fejezhetik ki a véleményüket, és kiállhatnak a számukra fontos ügyek mellett. Megvizsgáljuk, hogyan lehet jól eseményeket szervezni, mire érdemes odafigyelni, és jó példákat is bemutatunk – nemcsak Magyarországról, hanem más országokból is.

Mi ennek az egész kampánynak a hosszú távú célja?

Ezt az egész kampányt azért indítottuk el, mert márciusban a gyülekezési jogot olyan korlátozás érte, amely miatt – ahogy sokan ismerik – például betiltják a Pride-ot. Mi ezzel a kampánnyal arra szerettük volna felhívni a figyelmet, hogy a gyülekezési jog korlátozása elfogadhatatlan, és mindenkit érint. Ugyanakkor mindenkinek vannak eszközei arra, hogy továbbra is kifejezze a véleményét.

Milyen ellenállási módszereket ajánl ez a workshop?

Nagyon sokféle lehetőség van. Akár onnan kezdve, hogy valaki barátokkal, ismerősökkel beszélget az emberi jogokról, egészen odáig, hogy flashmobokat, akciókat szervez, vagy képzéseken vesz részt. Tehát sokkal több eszköz áll rendelkezésünkre, mint elsőre gondolnánk – nemcsak tüntetéseken lehet kifejezni a véleményünket.

– Faragó László –