Eve Power kínai akkumulátorgyár Debrecenben

Évente több mint 16 ezer tonna magzatkárosító oldószert használhat fel a debreceni akkumulátorgyár

Helyi hírek

Évente 16 612 tonna, magzatkárosító hatású szerves oldószert, N-metil-2-pirrolidont (NMP) használhat fel az Eve Power Hungary Kft. debreceni üzeme – írja az Átlátszó. A kínai tulajdonú cég a BMW-gyár szomszédságában épülő létesítményében lítium-nikkel-kobalt-mangán alapú akkumulátorcellák gyártását tervezi, évente 250 millió darabos mennyiségben.

A gyár célja, hogy a BMW új generációs, hengeres akkumulátorcellákkal történő ellátását biztosítsa. A gyártás egyik kulcsfontosságú technológiai lépése, a katódfólia bevonása során kerül sor az említett vegyület alkalmazására. Az NMP egy rákkeltő anyag, amely elsősorban várandós nőkre jelent különösen nagy veszélyt: belélegzése vetélést vagy a magzat fejlődési rendellenességét okozhatja, továbbá jelentős környezeti kockázatot is hordoz, ha kijut a természetbe. A környezethasználati engedély szerint ezért kötelező az anyag visszanyerését célzó technológia alkalmazása, hogy a kibocsátás a határérték alatt maradjon.

Debreceni önkormányzat: “Eredményesen zárult a közmeghallgatás” az Eve Power akkugyárral kapcsolatban

Átláthatósági vita a hatósággal

Az Átlátszó közérdekű adatigényléssel kérte ki az üzem környezethasználati engedélyét. A lap szerint a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal először egy kúriai döntésre hivatkozva próbálta megtagadni az adatszolgáltatást, azt állítva, hogy a dokumentum csak személyesen, iratbetekintés keretében tekinthető meg. Miután a szerkesztőség jelezte, hogy ez nem felel meg a hatályos szabályozásnak, a hivatal végül elektronikus úton is megküldte az engedélyt.

A cikk megjelenését követően a kormányhivatal közleményben reagált: szerintük az Átlátszó állítása nem helytálló, mivel a kért iratot „korlátozás nélkül, elektronikus úton” bocsátották a lap rendelkezésére. A hivatal hangsúlyozta, hogy az adatigénylőt tájékoztatták a jogszabályi keretekről, és az iratbetekintési kérelem teljesítése során nem ragaszkodtak kizárólag a személyes megtekintéshez – ezt a közleményhez csatolt válaszlevél is alátámasztja.

Jelentős vízigény: főként nem ivóvízből

Az engedélyből az is kiderül, hogy az üzem működéséhez évente 26 070 köbméter ivóvizet használnának fel, azonban a legnagyobb vízigényt az úgynevezett szürkevíz adja: ebből mintegy 1,2 millió köbméterre van szüksége a gyárnak.