Debrecenbe érkeztek a Párbeszéd-Zöldek egyházkritikai kampányának plakátjai. Az installációkon látható, olvasható üzenetek az egyház szerepének átgondolására szólítotanak fel, véleményük szerint ugyanis Magyarországon az egyházak sokkal fontosabb szerepet játszanak, mint az indokolt lenne. Indoklásuk szerint a magyar emberek nem vallásosak, az egyházak mégis egyre több iskolát, forrást és politikai szerepet kapnak.
Barabás Richárd, a Párbeszéd politikusa a Debreceni Napnak adott interjújában elmondta: az újonnan megnyílt kiállítás célja, hogy párbeszédet kezdeményezzen az egyházak állami szerepvállalásáról, a közpénzek felhasználásáról és a vallási értékek politikai felhasználásáról.
Barabás szerint Magyarországon régóta érzékelhető, hogy a kormány a kereszténységre hivatkozva sokszor farizeusi módon jár el: olyan értékeket kér számon másoktól, amelyeket maga sem tart be.
„Itt az ideje, hogy beszéljünk arról, hogyan bánnak az egyházak az állami pénzekkel, helyes-e, hogy az egyházi iskolák kétszer annyi támogatást kapnak, mint az államiak, vagy hogy az egyházak adómentességet élveznek”
– fogalmazott.
A politikus hangsúlyozta, hogy a kiállítás felhívja a figyelmet az egyházakon belüli szexuális visszaélésekre is. Mint mondta, „miközben a kormány gyermekvédelemre hivatkozik, elhallgatja, hogy az egyházi közegben is súlyos visszaélések történnek, amelyeket gyakran eltussolnak”.
Barabás hozzátette: miközben a vallásosok aránya folyamatosan csökken Magyarországon, az egyházak közpénzből történő finanszírozása évről évre nő.
„Az államnak és az egyháznak szét kell válnia. Egy modern, demokratikus államban nem lehet középkorias normákat törvényerőre emelni”
– jelentette ki.
A Párbeszéd politikusa szerint a kormány képmutató módon korlátozza a civil szervezetek munkáját, például a szexuális felvilágosítás területén, miközben keresztény értékekre hivatkozik. „Nagyon káros, hogy a kormány a 21. századi kérdésekre középkori válaszokat próbál adni” – mondta.
A kiállításon bemutatott installációk a vallás és politika összefonódásának káros következményeire hívják fel a figyelmet. Barabás Richárd hangsúlyozta: „nem a hívők közösségét, hanem az egyházi intézményrendszert kritizáljuk”, és mindenkit párbeszédre hívott. „Ahogy Ferenc pápa is mondta: a párbeszéd során lehetünk dühösek, de csak így tudunk előrelépni” – tette hozzá.
Kiakadtak a püspökök, szerintük üldözik őket
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) titkársága sajtóközleményében az akcióra “szomorúan és megdöbbenéssel” reagált. Úgy vélik, a párt kampánya súlyosan dehonesztáló, stílusában és hangnemében újkori történelmünk legsötétebb időszakát és egyházüldöző diktatúráit idézi.
“Sajnáljuk, hogy egy párt húsvét ünnepét és Ferenc pápa halálát politikai haszonszerzésre kívánja felhasználni és arra, hogy így hívja fel magára a figyelmet. Jóakaratú ember számára nem indokolható egy ilyen magatartás különösen akkor, amikor a valódi és hiteles párbeszéd pápáját gyászoljuk és temetésére készülünk. Tekintve, hogy véleményünk szerint e kampány célja a méltatlan provokáció, ennél többet nem kívánunk nyilatkozni”
– írták.