Együttműködési megállapodást kötött az indonéziai University of Pattimura és a Debreceni Egyetem (DE). A partnerség hallgatócserét, oktatói mobilitást és tudományos együttműködést tesz lehetővé a jövőben, elsősorban a tanárképzés, a néprajz és a kulturális antropológia, valamint a pszichológiai tudományok terén.
Az intézményi szintű megállapodás mellett az indonéz egyetem további együttműködést kötött a DE Bölcsészettudományi (BTK), valamint Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karával (GYGYK), ahol a szociálpedagógia, a gyógypedagógia és a kora gyermekkori pedagógia a közös munka fő területe.
A szerződés megkötéséhez vezető út első állomása az egyetem külföldi hallgatóihoz kapcsolódik. Az intézmény angol nyelvű képzéseiben jelenleg 29 indonéz diák tanul, egyikük, Efilina Kissiya a Történelmi és Néprajzi Doktori Iskola negyedéves doktorandusza. Témavezetője és a doktori iskola képzési referense Biczó Gábor, a GYGYK tudományos dékánhelyettese, a Társadalomtudományi Tanszék vezetője, aki egy felkérésnek eleget téve vendégoktatóként járt korábban a Pattimura Egyetemen.
Ez a személyes kapcsolat emelkedett – hosszas egyeztetéseket követően – intézményi és különböző tudományterületenként kari szintekre, amelynek köszönhetően tovább bővül a Debreceni Egyetem nemzetközi kapcsolatrendszere. Indonézia egy csaknem 300 milliós ország, ahol mintegy 180 a beszélt nyelvek száma, és ez a multietnikus sajátosság számos lehetőséget rejt
– mondta a hirek.unideb.hu portálnak Biczó Gábor.
A dékánhelyettes hangsúlyozta: az indonéz egyetem elkötelezetten szeretne tapasztalatokra szert tenni Európából és Európáról, ezért megtisztelő, hogy ebben a hosszútávú elképzelésben elsőként a Debreceni Egyetemre esett a választás.
Az 1963-ban alakult Pattimura Egyetem kutatási fókuszát és innovációját a fenntartható fejlődésre, a tengeri és part menti erőforrásokra, az oktatásra és az őshonos tudásrendszerekre összpontosítja. Kelet-Indonézia vezető intézményeként nemzeti és nemzetközi együttműködések révén elkötelezett az emberi erőforrások fejlesztése, a tudás, a technológia és a művészetek fejlesztése iránt. Oktatási palettájában tanár- és orvosképzést, jogi, mezőgazdasági, mérnöki, üzleti, matematikai és természettudományos, valamint széles körű pedagógiai képzéseket kínál hallgatóinak.
A Debreceni Egyetemen tett látogatás során a Nur Aida Kubangun, a Pattimura Egyetem hallgatói, közkapcsolati és alumni ügyekért felelős rektorhelyettes vezette delegáció elsőként Kiszil Okszána, a DE Koordinációs és Stratégiai Igazgatóság vezetőjének közreműködésével tett sétát a Főépületben, és ismerkedett az intézmény történetével, valamint oktatási és tudományos tevékenységével.
A Bölcsészettudományi Karral kötött megállapodást – Keményfi Róbertdékán megbízásából – Csatár Péter látta el kézjegyével. A BTK stratégiai és gazdasági dékánhelyettese kiemelte: az együttműködésnek köszönhetően a jövőben a kar valamennyi, tanárképzésben érintett egysége, valamint a Néprajztudományi és Muzeológiai Intézet és a Pszichológiai Intézet bevonásával széles körű oktatási és kulturális program valósulhat meg, új lehetőségeket teremtve oktatók, hallgatók számára egyaránt.
A vendégek ellátogattak a DE hajdúböszörményi campusára is, ahol a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karral kötött együttműködés dokumentumára került aláírás. A GYGYK a Pattimura Egyetemen működő testvérkarával, a Tanárképző és Oktatástudományi Karral kötött széles körű együttműködési megállapodást, ami mobilitási kapcsolatokat és közös kutatási lehetőségeket alapozhat meg.
A delegáció tagjai részt vettek az április 24-26. között a GYGYK-n rendezett jubileumi Különleges Bánásmód Nemzetközi Interdiszciplináris Konferencián, ahol pedagógiai tárgyú kutatásaik témájában tartottak előadásokat.