A Szkeptikus Társaság 2025-ben Dr. Mihalik Angelika ügyvédnőnek ítélte oda a Laposföld-díjat, amelyet minden évben annak adományoznak, aki vélhetően a legnagyobb társadalmi kárt okozza tudományellenes vagy áltudományos nézetei terjesztésével. A díjátadóra április 22-én, a Föld napján került sor.
A Társaság közleményében azt írja, Dr. Mihalik Angelika figyelmen kívül hagyva a széles körű tudományos konszenzust, következetesen kétségbe vonja a védőoltások biztonságosságát és hatékonyságát, jogi támogatást nyújt az oltásellenes szülőknek, pereket indít orvosok ellen, és azt állítja, hogy az oltások veszélyesek, autizmust okoznak, illetve “biológiai fegyverekként” használják őket.
Jogi úton próbálta elérni, hogy a bíróság mondja ki azt, a tudomány megállapításaival teljesen szembehelyezkedő tévhitet, hogy az oltásokkal létrehozott nyájimmunitás nem létezik, valamint csoportos pert indított a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ ellen az oltások kötelezősége ellen.
Emellett a COVID-19 vakcinákról is álhíreket terjeszt, például azt, hogy genetikai módosításokat okoznak a szervezetben vagy hogy “agykontroll” technológiát tartalmaznak. Mindezeket annak ellenére képviseli, hogy a tudomány álláspontja egyértelmű: a jelenlegi kötelező oltások biztonságosak, nem okoznak autizmust, és a nyájimmunitás létező, bizonyított jelenség.
Dr. Mihalik Angelika díjazásának elsődleges oka, hogy tevékenysége jelentős mértékben képes negatívan befolyásolni a – tudományos kérdésekben hozzá hasonlóan laikus – közvéleményt, ezáltal aláássa az egészségügyi intézményekbe és a tudományosan megalapozott intézkedésekbe vetett bizalmat, valamint az oltási hajlandóság csökkentésével növeli a megelőzhető betegségek terjedésének kockázatát.
A Szkeptikus Társaság közleményében úgy fogalmaz, a díjjal arra igyekszik felhívni a figyelmet, hogy a tudományos tények figyelmen kívül hagyása és a dezinformáció terjesztése komoly társadalmi károkat okozhat, amely ellen fel kell vérteznünk magunkat. A díj odaítélése háromlépcsős folyamatban, a közönség általi jelöléssel, a közönségszavazással, majd egy belső szakmai döntéssel történt.
A jelöltek között volt még
Bagdy Emőke, aki azt állította, hogy a Pride-felvonulás káros hatással lehet a gyermekek fejlődésére,
Csernus Imre író, pszichiáter, aki meg nem újított működési engedéllyel végzett terápiás tevékenységével párhuzamosan olyan, tudományosan nem megalapozott állításokat tesz, amelyekről bevallja, hogy csupán a megfigyeléseire alapozza őket, mint például azt, hogy a rák és egyéb krónikus betegségek a fel nem dolgozott, elnyomott érzelmekre vezethetők vissza.
Kertész Nikoletta Zita oltásellenes aktivista, aki egy nagy létszámú Facebook-csoport működtetőjeként áltudományos nézeteket terjeszt az autizmusról.
A Mi Hazánk politikusai: Toroczkai László és Novák Előd, előbbi mert politikai célúnak állította be a hazai és a nemzetközi járványügyi intézkedéseket és ennek nyomán azt szorgalmazza, hogy Magyarország lépjen ki az Egészségügyi Világszervezetből, utóbbi mert rendszeresen beszél a nemi és szexuális identitásbeli másság „népszerűsítéséről”, azt tévhitet táplálva, hogy ezek befolyásolhatók ilyen módon.
Tavaly debreceni jelölt is volt: