Baross 16. Debrecen

Bocsánatot kért az egyik fasiszta fiatal, aki másképp gondolkodókra támadt Debrecenben

Helyi hírek

Két magát fasisztának valló, 18-20 év közötti fiatalember támadt nemrég Debrecenben a Baross16 közösségi térben dolgozó szervezetek munkatársaira.

Molnár Ágnes, az Alternatív Közösségek Egyesületének elnöke, és a Baross16 vezetője az HVG360-nak elmondta, korábban is előfordult, hogy szélsőjobboldaliak bementek például LMBTQ-rendezvényekre, de tettlegességig eddig még sosem fajult a dolog.

A támadás estéjén “két fiatal nagyon rossz döntést hozott” – mondja. Egyikük azóta visszatért, és bocsánatot kért.

A támadók azért mentek be, mert a kapuban meglátták a kiakasztott szivárványos zászlót, amely a közösségek egyetértésével került ki. Molnár Ágnes büszke a két sértettre, akik megvédték a közösség értékeit – egyikük azt mondta, “ezért bármikor vállal egy-két pofont”. A zászlót legalább a Pride-ig szeretnék kint hagyni, és ott lesznek a budapesti felvonuláson is, Debrecen képviseletében.

A városvezetés is fúj rájuk

A Baross16 közösségi tér korábban jó kapcsolatot ápolt Debrecen városvezetésével: hajléktalanokat segítettek, szerepeltek a helyi médiában, még kitüntetést is kaptak.

A viszony akkor romlott meg, amikor az intézmény élére egy korábbi fideszes alpolgármester került, és a szervezetet – amely korábban támogatást kapott a Norvég Alaptól – a városvezetés fokozatosan ősellenségként kezdte kezelni.

A szervezet eredetileg szubkulturális közegből indult, közösségi rádiót üzemeltettek, programokat szerveztek, majd fokozatosan nyitottak közéleti ügyek felé is. Ez azonban nem volt szimpatikus a döntéshozóknak, és érezhetően kiszorultak a nyilvánosságból. Debrecen mérete sem segít: a helyi vezetők elérik őket, ők viszont nem tudnak eljutni a döntéshozókig.

Molnár Ágnes elmondta, a közelgő 2026-os országgyűlési választások miatt a Baross16 kampánycsendet hirdetett, mivel gyakran használnák ki a politikai szereplők a meglévő programjaikat saját céljaikra. Politikai pártokhoz köthető szervezetek rendezvényeit nem fogadják be. A cél továbbra is változatlan: nyitott, biztonságos közösségi tér biztosítása.

A politikai nyomás és az online tér egyre támadóbb hangneme mellett is folytatják a munkát. Emlékezhetünk, Bruti például nem kapott helyet egy másik debreceni intézményben – a Baross16 szívesen fogadná, bár kis mérete miatt csak korlátozottan tudna helyet biztosítani. Molnár szerint különösen a választások előtti időszak a legintenzívebb a támadások terén, és bár személyes tűrőképessége nőtt, a meglepetések nem maradnak el.