Volodimir Zelenszkij és Donald Trump

A Starlink internet-hozzáférés megvonásával zsarolja Trump Ukrajnát, ha nem adja át az ásványkincseit

Európa

Az Egyesült Államok megvonhatja Ukrajnától a Starlink internet-hozzáférést, ha nem sikerül megállapodást kötni az ország stratégiai ásványkincseiről – értesült a Reuters. A SpaceX műholdas internetszolgáltatása kulcsfontosságú Ukrajnának, különösen a háború miatt.

Amerikai és ukrán tisztviselők között már folytak tárgyalások a kérdésről, miután Volodimir Zelenszkij elutasította Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter első ajánlatát. Csütörtökön újra felmerült az ügy, amikor Keith Kellogg, az Egyesült Államok ukrajnai különmegbízottja találkozott Zelenszkijjel. Egy forrás szerint Ukrajnát figyelmeztették, hogy ha nem kötnek megállapodást, a Starlinket lekapcsolhatják.

A Starlink nélkülözhetetlen Ukrajnának, főként a katonai műveletekben. Egy forrás úgy fogalmazott: “Ukrajna a Starlinkre épül. Ha elveszítik, az hatalmas csapás lenne.”

Zelenszkij visszautasította az amerikai kormányzat azon követelését, hogy 500 milliárd dollár értékű ásványkinccsel törlessze a háborús támogatást, mondván, az USA nem ajánlott cserébe konkrét biztonsági garanciákat. Pénteken azt mondta, hogy a tárgyalások folytatódnak, Trump pedig kijelentette, hogy hamarosan megegyezés születhet.

Elon Musk 2022-ben több ezer Starlink terminált küldött Ukrajnába, hogy pótolják az orosz támadásokban megsemmisült kommunikációs hálózatot. Kezdetben hősként ünnepelték, később azonban korlátozta a szolgáltatást, miután egyre kritikusabbá vált Ukrajna háborús stratégiájával szemben.

Debrecen és Hajdúszoboszló polgármestere is nagyon örül Trump győzelmének

Lengyelország helyettes miniszterelnöke szombaton bejelentette, hogy Lengyelország eddig is fedezte Ukrajna Starlink előfizetését, és ezt továbbra is vállalja.

Az amerikai politikai vezetés megosztott Trump háború lezárására irányuló törekvéseit illetően. Egyes törvényhozók közben Musk agresszív vállalati átalakítását is bírálják, beleértve szövetségi dolgozók tömeges elbocsátását és állami ügynökségek bezárását.

Melinda Haring, az Atlantic Council elemzője szerint a Starlink elvesztése alapjaiban változtatná meg a helyzetet, mivel Ukrajna drónstratégiájának egyik fő pillére ez a technológia. Jelenleg az ország egyensúlyban van Oroszországgal drónok és tüzérségi lövedékek terén. A drónflotta igen sokféle: van köztük tengeri, felderítő és hosszú hatótávolságú pilóta nélküli repülőgép is.

A washingtoni ukrán nagykövetség, a Fehér Ház és az amerikai védelmi minisztérium egyelőre nem reagált a megkeresésekre. A SpaceX sem kommentálta az ügyet.

Az orosz RIA hírügynökség szerint két héten belül újabb amerikai-orosz tárgyalás várható a háború befejezéséről, miután az első forduló kedden zajlott Rijádban.

Ukrajna tavaly ősszel jelezte, hogy nyitott lenne stratégiai ásványkincseinek megosztására a szövetségeseivel, hogy erősebb tárgyalási pozícióba kerüljön Oroszországgal szemben. Trump támogatja az elképzelést, és szeretné, ha Ukrajna ritkaföldfémeket és más fontos ásványokat szállítana az Egyesült Államoknak a pénzügyi támogatásért cserébe.

Zelenszkij nemrég elutasított egy amerikai ajánlatot, amely szerint az USA és amerikai vállalatok Ukrajna stratégiai ásványkincseinek 50%-át kapták volna meg, beleértve a grafitot, uránt, titánt és a lítiumot, amely kulcsfontosságú az elektromos autók akkumulátoraihoz.

Trump és Zelenszkij között az utóbbi időben feszültség alakult ki. Trump a héten “választások nélküli diktátornak” nevezte Zelenszkijt, miután az ukrán elnök azzal vádolta Trumpot, hogy orosz dezinformáció hatása alatt áll, mert azt sugallta, hogy Ukrajna kezdte a háborút.