A részletekről Papp László polgármester az érintett társasházak közös képviselői és a lakóterületi önkormányzati képviselők részvételével tartott sajtótájékoztató keretében számolt be 2025. január 16-án.
Mint elmondta, Debrecen 2023-ban egyedi megoldást választott. Egyrészt a megváltozott és a korábbinál sokkal nehezebbé vált hitelezési és kamatkörnyezet, másrészt pedig a megnövekedett építési, felújítási költségek miatt a város szabad, saját felhasználású költségvetési forrásaiból elindította a panelprogramot. A közgyűlés 2023-ban azt az előzetes kötelezettségvállalást tette, hogy legalább öt éven keresztül évente legalább 500 millió forintot biztosít a debreceni társasházi közösségek számára arra a célra, hogy ezzel 25 százalékos támogatási intenzitási nagyságrend mellett el tudják indítani a korábbi panelprogramokban nem érintett, még fel nem újított panelépületek megújítását. Ez a támogatás nem csak energiahatékonysági célú felújítási munkálatokra, hanem liftek felújítására is felhasználható. Ez utóbbi már az első tapasztalatokat követően, az igények alapján 2024-ben új elemként került be a pályázati kiírásba, hiszen eredetileg csak új liftek beszerzését támogatta a program. Sőt, a 12 lakásosnál nagyobb társasházak esetében az 1990 előtt épült, nem iparosított technológiával készült épületek felújítása kapcsán is megnyitotta a város a pályázat lehetőséget a panelprogram keretében.
Papp László számot adott arról, hogy 2023-ban és 2024-ben eddig összesen 32 társasházi közösség pályázott eredményesen. 2024-ben 26 pályázat érkezett, s 12 épület esetében már a múlt évben átadta az önkormányzat a támogatói okiratokat, most pedig további 14 épület esetében kerül erre sor, aztán pedig a támogatási szerződések megkötése következik. A 2025-ös pályázati kiírás az önkormányzat idei költségvetésének elfogadását követően februárban történhet meg.
A polgármester arról is beszélt, hogy vannak olyan társasházak a városban, melyek távfűtési rendszerét egy európai uniós előírásnak megfelelően fel kell újítani, át kell alakítani, mérhetővé kell tenni. Ez jelentős költséggel jár, így a panelprogram keretében az érintett társasházi közösségek 50 százalékos intenzitású támogatásra pályázhatnak majd. E támogatás igénybe vétele kapcsán ezek a közösségek jó, ha felveszik a kapcsolatot a hőszolgáltató szakembereivel, akik részletes és pontos tájékoztatást tudnak adni arról, milyen típusú felújítás esetében van arra lehetőség, hogy a panelprogram segítségével az épületük fűtési rendszere 50%-os támogatási intenzitás mellett tudjon megújulni.
Papp László gratulált a 2024-es sikeres pályázatuk alapján a támogatói okiratokat a sajtótájékoztató keretében átvevő társasházi lakóközösségeknek, illetve képviselőiknek, s egyben elismerését is kifejezte, hiszen a városi támogatás mellett a társasházi közösségek, a lakástulajdonosok részéről is komoly áldozatvállalást jelent az, hogy a felújítási munkálatokat el fogják végezni az előttünk álló esztendőben. Nem egy esetben százmillió forintos nagyságrendű beruházásról, felújításról van szó, különösen ott, ahol a házak külső homlokzati felújítása, hőszigetelés, tetőszigetelés is megvalósul, de a jelenlegi gazdasági körülmények között a kisebb léptékű felújítások esetében is kifejezetten elismerésre méltó, hogy a társasház közösségek lépéseket tesznek annak érdekében, hogy szebbé, energiahatékonyabbá és ezáltal értékesebbé váljanak ezek a lakóingatlanok.
Papp László kiemelte: az, hogy a város – az országban egyedülálló módon – támogatni tudja ezeket a lakossági fejlesztési igényeket, alapvetően azzal van összefüggésben, hogy Debrecen gazdasági helyzete folyamatosan és dinamikusan javul az elmúlt években. Az adóbevételek 2024-ben is jelentős mértékben növekedtek, s a remények szerint ez a tendencia a következő években is folytatódik. Ez lehetővé teheti azt, hogy még intenzívebb, még jelentősebb támogatásokat tudjon fontolóra venni a város a következő években – nyilvánvalóan ez mindig az adott év költségvetési viszonyaihoz igazodva.
A sajtótájékoztatón a társasházi közös képviselők részéről többek közt elhangzott, hogy tapasztalataik szerint az érintett épületek lakóközösségeinek tagjai nagyon örülnek a felújítási lehetőségnek. A város támogatásán túl szükséges önerő – elsősorban hitelből történő – megteremtése talán a legbonyolultabb feladat, hiszen napjainkban építőipari kivitelezőt is könnyebb találni, mint korábban. Verseny is tapasztalható a kivitelezők körében ezekért a munkákért, még olyan esetekben is, amikor esetleg speciális feladatokat kell is megoldani. Volt olyan társasházi képviselő is, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre indokoltabb lenne a város segítségével a 40-50-60 éves panelépületek már korántsem korszerű belső elektromos hálózatának fejlesztése is. Ez ugyan nem járna számottevő energiamegtakarítással, de jelentősen biztonságosabbá tenné az épületek elektromos hálózatait.