Sajtótájékoztatón számolt be a tavalyi év eredményeiről és 2025-ös céljairól a Civil Fórum Debrecen.
Gondola Zsolt Zoárd elnök elmondta, a 2024-es év egyértelműen az önkormányzati választások körüli politikai aktivitás jegyében telt.
Ellenzéki és önkritika
Leginkább azt érzi aggasztónak, hogy mind a kormányzó párt, mind az ellenzéki pártok láthatóan nem vonták le a választások tanulságait. A Fidesz 22 000 szavazatot veszített Debrecenben, ami egyértelmű jelzés a választóktól, mégsem látjuk, hogy ennek hatása lenne a város iparpolitikájára. Az ellenzéki pártok is inkább a választási kudarc élményét értékelik „pozitív élményként”, mintsem méltósággal elfogadnák az eredményeket és azok tanulságait.
A debreceni választók véleményének figyelmen kívül hagyása különösen szembetűnő az iparpolitika, ezen belül is a kínai akkumulátorgyár ügyében – mondta. Gondola szerint a Civil Fórum és a város lakosságának egy jelentős része világosan kifejezte, hogy ellenzi ezt az irányt. Mégis, a polgármesteri vezetés továbbra is változatlanul hangoztatja a beruházás támogatását, mintha nem történt volna választói üzenet.
Nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a Civil Fórum is önkritikát kell gyakoroljon. Célkitűzésünk, hogy megakadályozzuk az akkumulátorgyár megépítését, nem teljesült. Ennek okait részletesen elemezzük a későbbiekben, de be kell látnunk, hogy nem tudtuk elegendő debreceni polgárt megszólítani és mozgósítani ezen ügy mentén
– ismertette a szervezet elnöke, majd hozzátette:
Ugyanakkor biztató eredményeket is elértünk. A választások során közel 20 000 debreceni polgár, vagyis a választók 22%-a szavazott a Civil Fórumra, amely jelentős támogatottságot jelent egy független, civil szervezet számára. Ez megerősít bennünket abban, hogy érdemes folytatnunk munkánkat, és továbbra is képviselni Debrecen lakosságának érdekeit.
Még hatékonyabban képviselni a debreceni választókat
Gondola Zsolt Zoárd szerint a 2025-ös évre vonatkozóan a Civil Fórum célja, hogy még hatékonyabban képviselje a debreceni választókat, különösen olyan kérdésekben, amelyek alapvetően befolyásolják a város jövőjét és lakosságának életminőségét. Továbbra is kiemelt figyelmet fordítanak a környezeti és gazdasági fenntarthatóság kérdéseire, és aktívan dolgoznak azért, hogy a városvezetés meghallja és figyelembe vegye a lakosság hangját.
Az ellenzéki képviselőkkel kapcsolatban megjegyezte, úgy jelentkeznek be, és úgy nyilatkoznak, mint akik felkentek abban, hogy majd megdöntik ezt a rendszert.
Mindeközben Debrecenben – és azt hiszem, országosan is – már elég egyértelmű bizonyítványt kaptak. Elismerem, hogy borzasztóan nehéz lehet egy ellenzéki politikus számára, aki sokat tett azért, hogy a Fidesz rendszerét megbuktassa. Ugyanakkor, ha ez nem volt eredményes, és munkájuk eredményességét a választók döntik el, azt méltósággal kellene tudomásul venni. Ez az, ami hiányzik.
A Civil Fórum Debrecen Egyesületettel kapcsolatban is kritikusan fogalmazott:
A választások kezdetén megfogalmazott céljainkat nem tudtuk elérni. Be kell látnunk, hogy mi azt szerettük volna, hogy – eltérően más civil szervezetektől, pártoktól és mindenki mástól – a hatalom berkein belül, akár a hatalom túlsúlyát megszerezve, megállítsuk az akkumulátorgyár építését. Ez a cél nem sikerült.
Hozzátette:
Nem részletezném most, hogy miért nem, vagy mi vezetett ide, de a lényeg az, hogy kritikusan kell látnunk, hogy nem tudtuk Debrecen többségét meggyőzni, hogy ebben támogassanak minket. Ugyanakkor eredményt is elértünk, és ez nemcsak meglepő, hanem biztató is volt számunkra. A debreceniek közel 22%-a, vagyis mintegy 20 000 polgár szavazott ránk. Ez hatalmas előrelépés ahhoz képest, hogy korábban 3 500 szavazatot kaptunk. Ez a növekedés hatalmas terhet és felelősséget is jelent számunkra.
Gondola szerint ez azt mutatja, hogy újra kell gondolniuk, mit és hogyan fognak tovább csinálni.
Mi lettünk gyakorlatilag a legerősebb ellenzék ma Debrecenben, és ez azt is jelenti, hogy olyan célokat kell megfogalmaznunk, amelyek tágabbak az eddigieknél. Egyik szemünk sír, a másik nevet, hiszen új alapokra kell helyeznünk politikánkat. 2026-tól kezdve átgondoltabb stratégiát kell kialakítanunk a város vezetéséhez és politikájához való hozzáállásban.
Az egyesület elnöke megjegyezte, 22%, ez a közel 20 000 ember bizalma ma is töretlen – ezt érzik a visszajelzésekből. Ezzel a felhatalmazással élni szeretnének, és nemcsak az ő érdekükben, hanem minden debreceni érdekében politizálni a jövőben is. Elfoglalták a helyüket a közgyűlésben; mind a frakció, mind a Civil Fórum tagjai bekerültek a megfelelő bizottságokba, és megkezdték a munkát.
“Mi nem az utcán fogunk tüntetni, hanem a közgyűlésben, a hatalom legfontosabb berkein belül képviseljük elképzeléseinket”
– tette hozzá.
Már az első eredmények kezdenek megszületni, hiszen előbb konzultálunk, akár a hajléktalanság ügyében, akár például egy zebra megvalósítása kapcsán. Azt látom, hogy képviselőtársaim kellő elszántsággal ezeket az ügyeket az adminisztráción keresztül is át tudják vinni. Úgy gondolom, hogy ez a Civil Fórum Debrecen Egyesület legfontosabb ismérve: helyi ügyekben, a debrecenieket helyben, a végtelenségig képviselni
– mondta Gondola Zsolt Zoárd.
Arra a kérdésre, hogy indulnak-e a 2026-os országgyűlési választásokon, azt felelte, erről még nem született döntés. Ha lesz ismét ellenzéki előválasztás, mint 2021-ben, akkor majd abban a kérdésben is döntenek, hogy részt vesznek-e.
A Debreceni Nap Future of Debrecenre irányuló kérdésére Gondola Zsolt Zoárd megjegyezte, a programot pedig a helyén kell kezelni. Ez a program és az ehhez kapcsolódó infrastruktúra a zöld propaganda zászlóshajója. Bár a képviselőtársaim gyakran használják a „greenwashing” kifejezést, én ezt nem szeretem. Mégis, ez a program mintapéldája annak, hogy a zöldre mosás globális trendje hogyan jelenik meg helyi szinten – mondta Gondola.
Hiába látjuk a Nagyerdőn a szépen kifaragott mókusokat vagy a madarakról szóló táblákat, ezek önmagukban nem pótolják azt a radikális zöld politikát, amire szükség lenne a kínai és dél-koreai akkumulátorgyárak okozta terhelések miatt. A mértékkel van gond: tíz fát elültetni nem kompenzálja azt a káros hatást, amit milliónyi fa lenne képes ellensúlyozni.
Hozzátette, a Future of Debrecen eseményei, amelyeket önkormányzati pénzből szerveznek, gyakran zártak, és a Civil Fórumot meg sem hívják. Úgy gondolja, hogy ha ezeket az előadásokat nyilvánossá tennék, belépődíj nélkül, akkor a debreceniek is jobban megérthetnék, mi történik. Így ellenzéki szereplőként nehéz ebbe beleszólni.
Gondola Zsolt Zoárd szerint a legnagyobb kihívás, hogy bár a közgyűlésben többször is felszólalnak, ezek a hozzászólások sokszor nem jutnak el a debreceniekhez. Az információk torzulnak, vagy egyszerűen nem jelennek meg olyan mértékben, ahogy szeretnék. Ez részben az elkötelezett médián keresztül történik, de a független média is mást tart fontosnak, mint ők.
Ezért nekünk kell dolgozni azon, hogy az üzeneteink hatékonyabban jussanak el az emberekhez. Ha valaki egy tüntetést szervez, az óriási médiafigyelmet kap, míg mi, akik hetekig készülünk, kutatunk és dolgozunk egy-egy közgyűlési vitán, nem kapunk hasonló nyilvánosságot. Dolgozunk azon, hogy ezen változtassunk.
A CATL és a Déli Ipari Park problémái
További kérdésünkre kifejtette, a CATL beruházása és a Déli Ipari Park kapcsán rengeteg probléma van, amelyek közül a sárfelhordás is fontos, de nem a legsúlyosabb. Van gond a vízhasználattal, a munkavállalói biztonsággal, és az építkezés folyamataival is. Ezek mélységében érintik a debrecenieket. A sárfelhordás ügyében már tettek fel kérdéseket a közgyűlésen, és azonnali intézkedések születtek, de úgy gondolja, hogy ezeket az ügyeket a városvezetésnek magától kellene kezelnie.
A Civil Fórum álláspontja a 2026-os választások kapcsán
A Civil Fórum elve, hogy nem foglalkozik országos politikával, de a helyzet változik. Két fontos tényező befolyásolhatja döntésünet: az akkumulátorgyár ügyében elkerülhetetlen a kormányzati szintű fellépés, és a rájuk szavazó 22% bizalma, amely arra ösztön, hogy nezi az egyesületet, hogy “ne hagyjuk cserben őket”.
Egyelőre nincs határozott döntés arról, hogy önállóan indulunk-e, vagy más szervezetekkel együttműködve. Fontos, hogy először megértsük az ellenzéki szereplők közötti változásokat és tisztázzuk, ki kivel dolgozik együtt. Csak ezután hozunk döntést
– derült ki Gondola Zsolt Zoárd tájékoztatójából.