Papp László

Papp László: ha 2026-tól is a Fidesz kormányoz, ezek a projektek megvalósulnak Debrecenben

Helyi hírek

A DEViK – Üzleti Innovációs Klub eseményén, a Kazánház Egyetemi Klubban ismertette Papp László polgármester szakmai tapasztalatait és jövőbe mutató elképzeléseit a város fejlődéséről és gazdasági lehetőségeiről.

Papp László – aki egyórás késéssel érkezett – többek között arról beszélt, hogy nagyon egyközpontú az ország, így – második fővárosként – a cívisvárosba készül két nagy múzeum (közlekedési és természettudományi) tekintetében Debrecen vetélytása lehet Budapestnek. A természettudományi múzeum fázisában több mint harminc tervezőiroda verseng, a nyertes pályaművet 2025 végén hirdethetik ki. A közlekedési múzeum finanszíroszására már megvan az ötlet, és ha 2026 után is a Fidesz kormányoz, a két múzeum a megvalósul Debrecenben.

A polgármester a DEVIK rendezvényén emlékeztetett, 2014 előtt igazán számottevő befektető nem érkezett Debrecenbe. A következő években azonban a város egészen más dimenzióba lép át, ami az elmúlt 10 év belefektetett munkájának köszönhető. Emlékeztetett, 2016-ban elindult az Új Főnix Terv, ennek meg nem valósított feladatait beolvasztotta és új utakat is kijelölt 2020-ban a Debrecen 2030 városstratégia.

Ismertette, a gazdasági fejlődés érdekében létrehozták a szervezeti hátteret, amely magában foglalta az ország egyik legsikeresebb egységét, az EDC-t; elindították az ipari parkok fejlesztését, létrehoztak egy kétmilliárd forintos gazdaságfejlesztési alapot, amely kedvező befektetésnek bizonyult, mivel két-három év alatt megtérült az iparűzési adóból. A Déli Gazdasági Övezetben 710 hektáros, míg az északnyugati régióban a BMW részére 400 hektáros, a beszállítók számára pedig 100 hektáros ipari parkot alakítottak ki. További fejlesztéseket már nem terveznek, bár még el tudnának adni 500 hektárnyi területet. A BMW megjelenése óta pedig már nem kérdés, hogy elegendő lesz-e a munkaerő.

A polgármester beszélt a 2025-ben induló bérlakásprogramról is, amelynek lényege, hogy a Debrecenben letelepedni szándékozó 35 év alatti személyek a piaci albérletárnak öt évig csak az egyharmadát kell, hogy fizessék, a fennmaradó részt a város és a munkaadó állja. A jövőre, legalább 200 lakással induló, és később reményei szerint bővíthető programra elsősorban azért van szükség, mert a BMW érkezésének hírére jelentősen emelkedtek Debrecenben a lakásárak.

Papp László gazdasági szempontból a legnagyobb nemzetközi sikernek azt tartja, hogy a BMW itt építi fel új európai gyárát. Ez a polgármester szerint olyan beruházás, amely teljesen átírta Debrecen jövőjét.

Az épülő gyárak munkaerőigényének kielégítésével kapcsolatban Papp azt mondta, az építkezéseken dolgozó külföldiek csak átmenetileg tartózkodnak itt. Őket a gyár beüzemeléséhez szükséges technológusok és mérnökök követik, 1-2 éves itt tartózkodással. A Németországban látott példán keresztül úgy véli, a CATL-ben 80 százalék lesz a hazai munkaerő aránya. A polgármester a Debreceni Szakképzési Centrumban lát még lehetőséget, az itt tanuló 13 ezres létszámot 15 ezerre lehet növelni.

Arra a kérdésre, hogy mi lesz a Debrecen közelében létesült vakcinagyárral, Papp azt felelte, ritkán mondja azt, hogy nem illetékes egy témakörben, de itt mégis ez a helyzet. Bár meghívták az alapkőletételre, a vakcinagyár a Debreceni Egyetem és a kormány közös projektje.

Az iparűzésiadó-elvonással kapcsolatos szabadságharcáról úgy vélekedett, nem tehetett mást, mert a gazdaság erősítése, a helyi adóbevételek növelése adja meg az önkormányzatiság autonómiáját. Jelenleg 34,5 milliárd forint a város éves iparűzésiadó-bevétele, de ez a következő években duplázódhat, sőt akár triplázódhat is. Papp szerint meg kell találni az egészséges mértéket abban, hogy a nagy ipari bevétellel rendelkező városok érezzenek felelősséget az agglomeráció iránt is.

Fotó: Facebook/Papp László